comment 0

Siyah çikolata kalbi seviyor!

chocolate-weight-blog480Siyah çikolatanın kalbi sevmesi hiç yeni bir şey değil. Bununla beraber,bu faydası olan çikolatanın gerçek sebebi nedir? Hala gizemini koruyor.

Araştırmalar kalp için faydalı olan bu siyah çikolatada özel mide bakteris,i çikolatayı parçalayıp fermente ederek iltihaplanmayı önleyen bileşenleri ortaya çıkartmayı keşfettiler.

Bu konuyla ilgili Texas, Dallas’ta 247 Amerikan Kimyasal topluluğunun Milli toplantı ve sergi yaptığı biliniyor.

Luisiana Devlet Üniversitesinden Marina Moore araştırmalarla barsakta iyi ve kötü iki çeşit mikrobun bulunduğunu söylüyor.

Çikolatadaki İyi mikroplardan olan Bifidobacterium ve laktik asit, çikolata yendiğinde gelişiyor ve onu fermente ederek iltihaplanmayı önleyen bileşenleri ortaya çıkartıyor. Bu bileşenler vücut tarafından emilerek kardiovasküler dokularda iltihaplanmayı azaltıp felç olma riskini büyük ölçüde düşürdüğünü Lousiana Eyaletinin araştırma başkanı olan Jhon Finley söylemiş. Ve siyah çikolatanın birçok mide bakterisin dede etkili olduğunu eklemiş.
Araştırmalarda 3 kakao tozu ile sindirim modeli yapılmış. Çikolatanın ana maddelerinden biri kakao içerdiği birkaç antioksidan bileşenlerden catechin ve epiatechin’le az miktarda diyet lifleri vardır. Bu iki antioksidan bileşenin vücut tarafından sindirilmesi ve emilmesi zordur. Bunlar Kolon’a ulaştığında “istenen mikroplara dönüşür. Ve Finley bunlar üzerinde iltihaplanmayı önleme çalışmaları yaptıklarını söylemiş. Kakaonun lif içerikleri ile prebiotiklerin tüm sağlığa ve Midede antioksidana dönüşerek iltihaplanmayı önleyen bileşenler olduklarını sözlerine eklemiş.

Prebiotikler çiğ sarımsakta, tam buğday ununda bulunur ve diğer besinler sindirilmez fakat barsak bakterisi tarafından istenir. Ne zaman prrebiotikleri yediğinizde barsakta mikrop oranı yükselir ve midede probleme sebep olan istenmeyen mikropları yendiğini Finley söylemiş.

Finley, eğer siyah çikolatayı nar meyvesi ile birlikte yemenin sağlık açısından çok faydalı olduğunu da sözlerine eklemiş.

Haber Kaynağı: AFP Relaxnews

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s