comment 0

Paraben Gerçekten Zararlı mı?

Kozmetik sektöründe son zamanların en popüler içeriği “paraben”.  Tüketiciler bu içerikten korkuyor, sevmiyor dolayısıyla “parabensiz” diğer bir değişle “paraben-free” ürünleri tercih ediyor.

55d50435c158ab9068a945e4efe0265f

Markalar da tamamen iyi niyetlerinden artık bu sevilmeyen, zararlı içeriği ürünlerinde kullanmıyorlar ve kocaman paranben içermez etiketlerini yerleştiriyorlar ürünlerinin üzerine. Gerçekten güvendiğim markalarda “iyi niyet” arasam da , bu terimin artık ürünü sattıracak bir pazarlama buluşu olduğundan da hiç şüphem yok. Çünkü paraben içermez yazınca ürün satıyor burası çok açık. Oysa paraben içermeyen o ürünün içinde henüz daha paraben kadar popüler olmamış ve risk taşıyan o kadar fazla içerik bulunuyorki. ..Ama herkes kimya mühendisi değil (ben dahil) ve son bilimsel araştırmaları okuyacak kadar da vakti olmayabilir.

Ama körü körüne, kulaktan dolma  bilgilerle paraben zararlı, paraben içermiyorsa tamamdır harika bir ürün demeye de gerek yok. İşte bu yüzden güvenilir kaynaklardan derlediğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

Paraben 1950’li yıllardan beri ürünleri bakterilerden koruyan bir “koruyucu” içerik olarak kullanılıyor. Ürünün raf ömrü kadar sağlıklı koşullarda kalmasını sağlıyor. Hemen hemen her kozmetik ürününde koruyucu olarak kullanılıyor ve bir hayli yaygın. Bu kadar popüler olmasının nedeni “çok etkili ve ucuz” bir içerik olması. Ürün etiketinde “paraben” olarak bir içerik bulamazsınız çünkü bu onların genel adıdır. Parabenlerden bazıları butylparaben, methylparaben, ethylparaben ve propylparaben.

Bu gözde içerik son zamanlarda “meme kanserine” yol açıyor söylentileri yüzünden bir hayli gözden düştü ve sakınılan bir içerik haline geldi. Nedeniyse 2004 yılında İngiliz kanser araştırma uzmanı Dr. Philippa Darbre’nin kötü huylu meme tümörlerinde parabene rastlaması. 2008 yılında Avrupa Komisyonunda Tüketici Ürünleri Bilimsel Komitesi’nin parabenler hakkındaki görüşüyse “methyl ve etil parabenlerin şüphe taşımadığı”, ama “propyl ve butyl parabenler üzerindeki güvenlik araştırmasının henüz sona ermediği” yönünde.

FDA ise bu konuda tüketicilerin korkmasına gerek olmadığını belirtiyor. 1984 yılındaki bir araştırma methylparaben, propylparaben ve butylparaben’in güvenli içerikler olduğunu ve kozmetik ürünlerde %25’e varan oranlara kadar kullanılabileceğini belirtmiş. Bugünse parabenler genelde %0.01  ve %0.3 aralığında kullanılıyor. Öte yandan östrajen hormonunu taklit ettiği için meme kanseriyle bağdaştırılan parabenler ve 2004 yılındaki araştırma için de FDA sonuçların eksik olduğunu belirtiyor. Yani tümörde parabene rastlanması tümörün nedeni parabendir demek olmuyor. Basit bir istatikçi bile bunu bilebilir. Ayrıca araştırma sağlıklı memenin dokusunu incelememiş. Yani sağlıklı dokuda da paraben bulunma ihtimali var. Eğer parabenin gerçekten zararlı olduğu yönünde yeni bir araştırma yayınlanırsa FDA bu içerik konusunda halka ve şirketlere duyuru yapacak ama henüz ortada böyle bir durum yok.

Sonuç

Parabenlerin kesinlikle zararlı içerikler olduğu yönünde kesin bir araştırma henüz yok. Ama yine de üzerinde şüphe olan bir içeriği vücudunuza sürmek istemeyebilirsiniz. Ama parabensiz ürünleri tercih etmek de ne kadar güvenli? Ürün paraben içermiyor ama raf ömrü hala 2 yıl. O halde paraben yerine ne içeriyor? Bu yeni içerik parabenden daha mı az zararlı? Yanıtlanması gereken bir çok soru var. Benim kişisel tercihimse sadece gerçekten “ihtiyacım” olan ürünleri kullanmak ve özellikle vücut losyonlarında sertifikalı doğal ürünleri (Burt’s Bees, Yes to Carrots, Dr.Hauschka gibi) tercih etmek.

Paraben’nin alternatifleri, diğer şüpheli içerikler gibi konulara da sonraki yazılarda değineceğim. Haberdar olmak için Bollove’ı Facebook’ta ve Instagram’da takip etmeyi unutmayın 😉

facebook.com/follow.bollove

instagram/bollove_mag

 

Ceyda Sinağ

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s