comment 0

Yürümek yaratıcılığı arttırıyor!

www.sahealth.sa.gov.au

Düzenli yürüyüş yapmayı kendime bir yaşam biçimi haline getirdiğim için bu makaleyi sizlerle paylaşmak istedim. Çok güzel.
Yeni araştırmalar içeride veya dışarıda yürüyüş yaşan kişilerin kritik problemleri daha çabuk çözdüklerini ve yaratıcı fikirler ürettiğini söylüyor.
Stanford Üniversitesi Araştırma Merkezi Üniversite mezunu 176 kişide yaptıkları bir araştırmada; yürüyüş yapan kişilerin oturan kişilere göre daha yaratıcı düşüncelere sahip olduklarını göstermiş.

Daha önceki araştırmalar da düzenli aerobik yapmanın insanı pozitif yönde etkilediği gibi kavrama yeteneklerinin de pozitif yönde etkilediğini gösterirken; yürüyüş yapan kişilerin farklı düşünceler üretmede hızlı ve yaratıcı olduklarını söylüyor.
Yürüyüş yapmak daha hızlı düşünme ve daha yaratıcı olma yönünde etkiliyormuş. Oturan kişiler daha yavaş düşünürken, yürüyüş yapan kişiler tek cevapta problemleri çözme yeteneklerine sahiplermiş.

Bu çalışmada olan Santa Clara Üniversitesinden Marily Oppenzo’da yürüyüş yapma kalbimizi korurken en önemlisi beynimizin yenilenip genç kalmasına yardımcı olduğunu söylediği gibi fazla araştırma gerektiğinin de altını çiziyor.

Resim Kaynağı: http://www.sahealth.sa.gov.au
Haber Kaynağı: AFB-Relaxnews

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s