comment 0

Ayurvedik ilim

AVN_TURMERIC_119897f

Yeni yılın ilk haftasında sizlere güzelliğinizi tamamlayan saçlarınızın bakımında ZERDEÇAL’ın ne kadar önemli olduğunu anlatacağım. Ayurveda ,5000 yıllık bir geçmişi olan bir tıbbi geleneğin kökeni Hindistan’ın  Hindu kültüründen geliyor.

Bu geleneksel ilmin amacı; insanın vücudunu kuvvetlendirmek ve zinde tutarak tüm güçlerinin açığa çıkmasını sağlamak.

Ayurveda, insanı içten ve dıştan kontrol eden güçler. Şifalı bitkiler ve meditasyon ile uygulanan bir iyileştirme geleneği.

Ayurvedik gelenekten yola çıkarak saç bakımı ve  saç kaybını önlemek üzere kullanılan doğal Zerdeçal’dan söz ediyorum. Zerdeçal saç tellerinin sağlamlığını arttırıyor, saçları parlatıyor. Saç derisini yumuşatarak kepek oluşumunu azaltabiliyor. Kafa derisinde kan dolaşımını hızlandırıyor ve saç köklerinin güçlenmesini sağlıyor. Zerdeçal ve saç üzerine bilimsel çalışmalar hala devam ediyor.

Zerdeçal, papatya suyunda olduğu gibi saçın renginin açılmasını sağlıyor. Kafa derisini yeniden canlandırmanın temelinde zerdeçal ve zencefil ve ginseng yatıyor.

Bilindiği gibi Zerdeçal solunum yolları enfeksiyonuna da iyi geliyor. Zerdeçal ve Zencefil gibi aynı familyadan gelen bitkiler içerdikleri antioksidan, anti bakteriyel ve anti alerjik özellikleri olan baharat yapısıyla doğal ilaçlar.

Zerdeçalı toz halinde alıp süt, bal ve yumurtayla iyice karıştırarak saçlarınızın çoğalması ve güçlenmesi için maske yapabilirsiniz. Saçlarınızın rengini bir ton açmak mı istiyorsunuz? O zaman yine bir kap içine ¼ zerdeçal tozu ve ¾ su ile karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak uygulayın. Ellerinizin boyanmaması için eldiven giymenizi öneririm.

Günlük bakımda; saç bakım ürünleri, şampuan, saç kreminde bu doğal bitkileri içeren markaları tercih edin. Bunlardan biri Aveda bence.

turmeric004

health-benefits-of-turmeric

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s