comment 0

Güneş Kreminde Bu İçeriği Tercih Etmeli mi?

Kozmetik ürünlerde, diş macunlarında ve güneş kremlerinde kullanılan Titanium Dioxide maalesef şüpheli içerikler listesindeki yerini aldı.

Maalesef diyorum çünkü bu içeriğe, söz konusu güneş kremleri olduğunda dikkat ediyor ve özellikle bu içeriği kullanan güneş kremlerini tercih ediyordum. Nedeniyse cilt tarafından emilerek UVA-UVB ışılarına karşı koruma sağlayan kimyasal filtrelerin aksine titanium dioxide’in cilt yüzeyinde kalması ve UVA ışınlarına karşı etkili bir koruma sağlamasıydı.

Chemical Research in Toxicology’de yayınlanan bir araştırmaya göre  titanium dioxide ultra viyole ışınlara maruz kaldığında ciltte toksik hale gelebiliyor. Yani güneş ışınlarından korunmak için kullandığımız bu içerik, güneş ışınlarına maruz kaldığında toksit etkilere neden olabiliyor. Ne kadar ilginç değil mi?

Francesco Turci ve ekibi kozmetik ürünlerde kullanılan titanium dioxide’in cildin alt katmanlarına nüfuz etmediği için güvenli bir içerik olduğunu söylüyor. Ama yapılan araştırmada titanium dioxide’in en çok kullanılan formlarından biri olan Rutile’ın kolayca ciltten temizlenebildiği ve cilt üzerinde çok az etkisi olduğu ortaya çıkarken, diğer bir formu olan Anatase’in ciltten zor temizlendiği aynı zamanda cildin üst katmanına zarar verdiği ortaya çıkmış. Bu zararın nedeni ciltte serbest radikallerin oluşumuna neden olması. (Serbest radikal – elektronunu kaybetmiş moleküle deniyor. Bu molekül sağlıklı hücrelerden elektron çalarak sağlıklı hücrelerin yapısını bozuyor. Böylece ciltte yaşlanma belirtileri ortaya çıkıyor.)

Araştırma sonucunda kozmetik ürünlerde daha az reaksiyon gösteren rutile’in tercih edilmesi öneriliyor.

Bir kimyager olmadığımız için ürün içerikleri listesinde yer alan titanium dioxide’in hangi formunun üründe kullanıldığını anlamamız maalesef olanaksız. Kozmetik ürünler kullanıyorsak bir şekilde kimyasallara maruz kalıyoruz ve tabi ki tüm bu maddeleri ve etkilerini bilmemiz neredeyse imkansız. Ama mümkün olduğunca son gelişmelerden haberdar olarak daha doğru seçimler yapabiliriz.

Bu arada her zamanki gibi belirtmek isterim; bu araştırma sonucundan yola çıkarak titanium dioxide içeren ürünler bizi erken yaşlandırıyor çıkarımını yapmak kesinlikle doğru olmaz. Çünkü ürünleri bir bütün olarak ele almak lazım. Ürün içeriğinde titanium dioxide olduğu gibi, serbest radikalleri etkisiz hale getiren antioksidanlar da bulunduruyor olabilirler. Bu durumda zaten cilt koruma altında demektir!

Amacım sadece böyle bir çalışmanın varlığından sizi haberdar etmek. Unutmayın üzerinde şüphe olan bir çok içerik var ve bunların maalesef çok çok azından haberdarız.

Peki bundan sonra titanium dioxide içeren bir güneş kremi kullanır mıyım? Eğer içerisinde antioksidanlar varsa kullanırım. Şu an Clarins UV Plus HP SPF 40 kullanıyorum. Titanium dioxide ile cildi güneşe karşı koruyor ayrıca içerisinde antioksidan olarak kavun özleri bulunuyor. Sürümüyse oldukça kolay. Bollove instagram hesabında Clarins’i paylaşacağım. (instagram.com/bollove_mag)

Şimdi Clarins bitmek üzere bu sefer yeni bir marka ve zinc oxide içeren bir krem denemek istiyorum.

2 güneş kremi arasında kaldım;

Eltamd UV Clear SPF 46 vs. Dr. Perry’s DayThyme SPF 20 Facial Skin Protector

UVClear520x320daythyme-box_2

Her 2 krem de bir diğer favori içeriğim zinc oxide’i içeriyor. Eltamd zinc oxide’in yanı sıra kimyasal bir filtre olan octinoxate de içeriyor maalesef. Dr. Perry’ninse 20 faktörlü olması içime sinmedi. (Düşük koruma!)

İkisinden birin alıp detaylı yorumlarımı sizlerle paylaşacağım.

Bu arada tarafsız güzellik ve moda haberleri için Bollove’ı instagram’dan takip etmeyi unutmayın 😉

http://www.instagram.com/bollove_mag

Ceyda Sinağ

Ref.

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130925130656.htm

http://www.paulaschoice.com/cosmetic-ingredient-dictionary/definition/titanium-dioxide

http://www.organicmakeup.ca/ca/titaniumdioxide.asp

http://eltamd.com/product/uv-clear-broad-spectrum-spf-46/

http://www.doctoroz.com/article/your-sunscreen-might-be-poisoning-you?page=1

http://www.drperrys.com/products/daythyme.html

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s