comment 0

Bulaşık yıkamak stresi azaltıyor!

www.medicalnewstoday.com

Hanımlar bugün anlatacağım konunun hepinizin ilgisini çekeceğinden eminim. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre günlük ve hergün yapılan bulaşık yıkama süresinde stresin azalttığını biliyor muydunuz?

Bulaşık yıkarken geçirilen zaman bir meditasyon yapar gibi rahatlama, huzur sağlıyormuş.

Bu araştırma Florida Üniversitesinde 51 gönüllü ile yapılmış. Grubun yarısına klasik olarak günlük ev işlerini tanımlayan açıklama yazmaları istenmiş. Diğer gruba da bu açıklamaları dikkatlice okuyup iyi bulaşık nasıl nasıl yıkanırı yazmaları istenmiş.

Bildiğiniz gibi; Buddhism bir düşünce meditasyonu ile odaklanmak önemli bir rol oynar ve o ana odaklammak için pratik yapma önerilir. Duyguya konsantre olarak, düşünceyle birlikte hislerin ve düşüncelerin kalıcı mı? geçici mi? hoş ve değil mi? analizi yapılır.

Her bir katılımcıya düşünce ve mutluluk seviyelerinin anketi yapılmadan önce 18 tabak yıkatılmış. Bu çalışmayı yapan Adam Hanley; insanların günlük yaşamları içinde bu gibi aktiviteleri nasıl kullandıklarını, bu aktivitelerin onların mutluluk ve düşüncelerini nasıl etkilediğini araştırdığını söylemiş.

Gönüllüler üzerinde yapılan bu çalışmalarda şu sonuç bulunmuş: Gönüllülerin bulaşık yıkarken tamamen, bulaşık deterjanının kokusuna, suyun sıcaklığına ve tabaklarla direk temasın farkındalığına odaklanmışlar. Böylece, kendini mutlu hissetme, huzur ve rahat nefes almada %25 yükselme ve şüphe ve kaygılarında da %27 azalma gözlenmiş.

Bu küçük çalışma da; günlük yapılan işlerin stresi azalttığı ortaya çıkmiş.

Gerçekten ben bunu kendim de gözlemiştim. Bulaşık yıkarken yapacağım işleri düşünürken daha kolay çözüm buluyor, yüzümde gülümse ve yeni bir şey için içimde bir heyecan belirdiğinin farkındalığına vardığım hep oldu.

Şimdi daha da meditasyon odaklı düşünüp daha huzur, daha gülümseme bizlerle olsun güzel BOLLOVE takipçileri.

Bol mutlu, bollove’lı hafta sonları 🙂

Bilgi Kaynağı: AFP-Relaxnews

Resim Kaynağı: http://www.medicalnewstoday.com

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s