comment 0

Parlak cilt için ipuçları

11-Awesome-Tips-to-Get-Glowing-Skin-in-Winter

Dengeli ve farklı diyetler için öncelikli olan sey su alımı. Suyun kusursuz bir cilt için ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

Sağlıklı ve ışıldayan bir cilt için sevdiğimiz sağlıksız olan yiyeceklerden uzak durmalıyız. Çeşitlendirilmiş dengeli diyetler,  önemli mineraller, vitaminler, özellikle proteinler ve sağlıklı yağlar içeren besinler cildimizi parlak ve canlı yapar.

Almanya’da Helios Kliniğin Dermatoloji ve Allerji bölümü başkanı Prof. Christiane Bayerl
kim dengeli diyetlerle beslenirse niz cildinizde o kadar az sorun yaşar ve ışıldayan, sağlıklı bir cilde sahip olursunuz” demiş.

Bildiğiniz gibi cilt vücudumuzun en büyük organı ve onun sağlıklı olması genlerimize, uykuya, güneş ışığına ve diğer faktörlere bağlı.

Her gün çevremizde birçok zararlı maddeler bulunmakta ve bunların sonucunda serbest radikaller, dengesiz atomlar, vucudumuza girerek hücre bozulmalarına neden oluyorlar.

Çoğu zaman vücudumuz bunlarla savaşıyor, karşı koyuyor ama bircoğu da cilt sağlığımızı bozuyor.

Bayerl, sağlıklı ve antioksidanca zengin diyetlerin bu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruduğunu söylüyor.

Antioksidanların doğal içeriklerinde ki C ve E vitaminleri sayesinde serbest radicallerin cilt hücreleri üzerindeki olumsuz etkilerini  önlüyor. Beta-karoten ve minerallerden selenium, çinko birer antioksidan.

Vitamin A cilt hücrelerinin yenilenmesi gereklidir ve sütte, balık ve havuçta bulunur.

Vitamin C cildin nem dengesini sağlar. Vitamin B ve E ‘de cildin yenilenmesinde önemli rol oynar ve tahıllarda,  sebzelerde ve süt ürünlerinde bulunurlar.

Cildin düzgün, pürüzsüz olması için kalsiyum, magnesium ve çinkoya gereksinimi vardır. Sebzeler ve tahıllarlarda bu mineraller  zengince bulunurken süt ürünlerinde ve ette daha az bulunurlar.

Diğer taraftan; cilt rengi, görünümü için su alımı çok önemlidir. Beslenme uzmanları yetişkinlere gündeen az 1.5 – 2 lt. su içmelerini öneriryorlar.

Diyetler, vitaminler, mineraller, suyun önemli olduğu kadar cilt sağlığı ve güzelliği için de proteinlere ve iyi yağlar da gereksinimi var.

Proteinler ve amino asitler,  protein blokları yaparak cildin sıkılığını sağlarlar.

Tahıllardan mercimek ve fasulye, fındık,  balık ve süt ürünleri iyi birer protein kaynaklarıdır.

Cilt sağlığı için diğer önemli şey de doymamış yağ asitleri içeren bitkisel yağlar ve balık. Cild bu yağlara gereksinim duyar çünkü yağlar, vitaminleri kullanarak yağları eriyebilir yapar böylece kullanılmadan önce yağın içinde erirler.

Ceviz ve kolza yağı, ringa balığı, somon ve uskumru faydalı yağlar bakımından oldukça zengindirler. Cildin yapısındaki hücrelerin yenilenmesi ve sıkılaşmasına yardımcı olurlar.

Bilgi Kaynağı: theSun on Monday, March7, 2016

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s