comment 0

Cildimiz için siyah ahududu

black berry400360

Polonya’da yapılan yeni bir çalışmada: antioksidan özelliği ile sağlığımızı güçlendiren ahududu ve böğürtlen dışında daha az bilinen siyah ahududu şimdilerde ön sırada.

Krakow, Ziraat Universitesinde bu üç dut’un antioksidan özellikleri üzerinde araştırmalar yapılmış ve sağlığı güçlendirmede, meyvelerin antioksidan hareketlerinin direk olarak etkisinin olduğu ortaya çıkartılmış.

Bu üç meyve test edilmiş ve siyah ahududu’nun sağlığı güçlendirmede ve metabolizmayı yüksektmede diğerleri ile karşılaştırıldığında üç kez daha kuvvetli olduğu görülmüş.

Anti-oksidan olarak en güçlüsü siyah ahududu olduğu söyleniyor. Bu çalışmada ayrıca, bu meyvaların anti-oksidan özellikleri yaz ve sonbahar mevsiminde değişmiyormuş.

Sonuç olarak; bu meyvelar anti-oksidan özelliklerinden dolayı  serbest radikallerle savaşıp, onların etkisini azaltarak veya tersine çevirerek kalp hastalıklarına, kansere, solunum hastalıklarına, kireçlenme ve felçe yakalanma riskini azalttıgı ve önlediği “Open Chemistry” gazetesinde yayınlanmış.

Bu üç meyveyi hayatımıza sokalım derim. Ben taze olarak yemeyi daha seviyorum ve gerçekten sağlığıma iyi geleceğine inanıyorum.

Resim Kaynağı: http://www.savvyeat.com, http://www.petitworldcitizen.com

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s