comment 0

Renkleri ile Vietnam

1

Vietnam’ın İki büyük şehri olan Ho Chi Minh ve Hanoi’yi Çin Yeni Yılında görme fırsatım oldu. Yeni yıl kutlamaları sırasında eski adı Saigon yani Ho Chi Minh şehrindeydim. O kadar renkli ve güzeldi ki anlatamam.

Ho Chi Minh’nin heykelinin olduğu ana meydanda gerçekleştirilen kutlamalarda havayi fişek kullanılmadı. Nedenini sorduğumda; bana havai fişek için ayrılan para bu yıl fakirlere yardım harcandimda kullanılmiş. Ne kadar güzel bir anlayış değil mi?

Nguyen Hue bulvarı, horoz yılı olduğundan  Belediye binasından Saigon nehrine kadar  horoz ve çiçek figürleri ile doluydu. Ve her yıl böyle yarişmalar düzenlenerek şehir süslenirmiş.

Ben tabi daha çok ğiysilerle ilgilendim. Saigon’lu kadınların kıyafetleri bu özel günde çok renkli ve çok güzeldi. Vücutlarına üst kısmina sıkıca oturan ve göğüs altından hemen yırtmaçlı ipek tüniklerini ipek pantalonları tamamlıyordu. Vietnamın ipeği dünyada birinci kalitede olduğunu da hatırlatmak isterim. Saigon terzi dükkanları ile dolu. Terzileri isterseniz otele çağırabiliyorsunuz. Sizin hemen vücut ölçünüzü alıp bir günde istediğiniz kıyafeti dikiyorlar. Ne kadar ilginç değil mi?

Hanoi’de de gerçek şık Vietnam kadınlarını gördüm. Hemen hemen hepsi 2 çocuklu ama o kadar şıklar anlatamam. Sanki modanın kalbi orada atıyor. Minicik çoçıkları da olsa mini etekler ve elbiseler ve yüksek sitilettolar ile renk uyumlu kombinler. Ağzım açık kalarak izledimekten resim çekemedim desem yalan olmaz. Vietnamli kadınlar bu şıklıkları ve çocukları ile motosiklet üzerinde düşünün.

Vietnam kahvesi ile  de ünlü olduğundan hem onların kahvesini denedim ve bir Starbucks fun’ı olduğumdan uğramadan yapamadım.

Daha fazla uzatmadan anılarımla size başbaşa bırakıyorum.

18

5

17

11

20

7

w

8

6

21

14

22

12

d

s

24

z

16

3

15

13

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s