comment 0

Egzersizin Moleküler faydalarını biliyor musunuz?

Düzenli ve belli bir hızda yapılan fiziksel aktiviteler, vücut hücrelerinin davranışlarında olumlu yönde büyük değişikliler gösteriyor.

Egzersiz vücut kaslarını geliştirir, yağları yakar ve bizleri mutlu, sağlıklı yapar. Bununla birlikte, diğer gizli ve en önemli şey de; hemen vücut hücrelerinde moleküler ve immünolojik değişiklikler yapması.

Bu değişiklikler bizi kal hastalıklarından, yüksek tansiyon ve diyabet-2 den koruyor ve hatta yaşlanmayı geciktiriyor ve kanseri uzaklaştırıyor.

“Moleküler değişikliğin” çok önemli birşey olmadığını halbuki egzersiz yapmanın en önemli getirisi kilo verme, kas yapma olarak düşünebilirsiniz ama yanılıyorsunuz.

Aslında, moleküler değişiklik hücre içindeki genlerin ve proteinleri control etmede etkilidir.

Protein hemen fonksiyonları olumlu yönde değiştirirken genler fazla aktif veya az aktif olabilirler. Proteinler etkili olarak fazla şekeri, zararlı tosinleri genlerden alıp atarlar.

İşin özü şu; en az haftada 3 gün hızlı tempolu yürümek, koşu bandında  10 dakika hızlı yürüyüşe 3 dakika koşma vücut hücrelerde yenileme, iltahaplanmayı önleme, kan basıncını düzenleme ve erken yaşlanmayı önlüyor.

Daha fazla tıbbi bilgiye, theSun ON MONDAY, March 20, 2017 tarihli gazetenin Andrew Thomas ın yazdığı “Molecular benefits” başlıklı makalesine ulaşabilirsiniz.

Bollove’dan Bol sağlıklı ve genç günlere.

Bilgi Kaynagı:  theSun ON MONDAY, March 20, 2017

Resim Kaynağı: http://www.on.sugar.com

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s