comment 0

Uzun yaşama- kuvvetli egzersiz

background-hero-running1-37eebbfb17ab6662f8da1bc654ca557a

Kuvvetli yapılan egzersizde yüzünüz kırmızı olmuş, daha zor nefes alıyorsunuz olabilirsiniz ama,  orta yapılan egzersize göre daha uzun yaşayacağınızı yeni yapılan araştırmalar söylüyor.

Avustralya Araştırma Merkezinde yaşları 45’in üzerinde 200,000 den fazla kişide araştırma yapılmış ve Amerika Tıp Birliği( JAMA) gazetesinde yayınlanmış.

Bu çalışmada koşanlar, aerobik yapanlar ve sıkı tenis oynayan katılımcılar 6 yıldan fazla izlenmişler. Bunların sıkı haftalık egzersizlerinin % 30 u izlenmiş. Görülmüş ki; orta derecede yüzen ve  tenis oynayan ve ev işi yapanlarda ölüm oranı daha fazla. Sıkı egzersiz yapanlarda ölüm oranı %9 görülürken orta egzersiz yapanlarda bu oran %13 olmuş.

Sonuçlar, ister obez olun veya olmayın, ister kalp hastası veya şeker hastası olun enerjik olarak yapılan egzersiz sizin uzun yaşamanız için belirgin faydalar sağladığını gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü yetişkinlerin haftada en az 150 dakika orta yapılan egzersiz veya 75 dakika kuvvetli egzersiz yapmaya insanları teşvik ediyor. Ama yine de doktorunuza danışmadan yapılması önerilmiyor.

Resim Kaynağı: www.canadianpharmacymeds.com,

Bilgi Kaynağı : TheSunONn MONDAY, April 13, 2015

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s